Rozhovor ze zákulisí, které drží hlavní scénu
Zákulisí fungování zimního stadionu vám v rozhovoru přiblíží organizační pracovník TJ Spartak Petr Kubišta. Dočtete se o možných zásadních změnách provozu zimního stadionu, ale také o tom, co se děje na stadionu, když není zrovna zimní sezóna.
Petr Kubišta - organizační pracovník TJ Spartak NMnM
Petře, jak ses dostal k práci na zimním stadionu a co je hlavní náplní Tvé činnosti?
Ve Spartaku působím již řadu let. Nejprve jsem jako divák navštěvoval hokejová utkání mužů, později jako rodič dětí věnujících se hokeji a následně jsem přijal svou první funkci v klubu - vedoucí mužstva mládežnických kategorií. Jak šel čas, začal jsem se čím dál více zajímat o dění v klubu, jak po sportovní stránce, tak i po provozní. S odstupem času jsem dostal nabídku na funkci organizačního pracovníka na plný úvazek. Nyní se mi koníček stal hlavní prací a mám na starosti veškerou sportovní agendu a provozní záležitosti, jak po úřední stránce, tak i praktické.
Jak funguje spolupráce s ostatními složkami - ledaři, trenéři, sportovci a další?
Jsme malý klub a bez tolerance jeden k druhému by nebyla existence klubu možná. Jsem rád, že se zde sešla parta lidí, která má společný cíl: prosperitu a úspěšnost klubu, výchovu mládeže. A tím, že všichni táhneme za jeden provaz, se nám to daří. Všem chci poděkovat za výbornou spolupráci.
Přinese (přinesla by) plánovaná rekonstrukce zimního stadionu nějaké zásadní změny v provozu - technologie, úspora, provoz?
Pochopitelně. Rekonstrukce zimního stadionu je nezbytná. V současném stavu naší technologie nejsme schopni zahájit chlazení ledové plochy dříve než v průběhu září. Většina okolních zimních stadionů zahajuje sezónu na začátku srpna. Od plánované rekonstrukce si slibujeme menší energetickou náročnost provozu ZS a toužebný komfort ohledně kvality ledové plochy, jejíž provoz je rok od roku náročnější. Samotná rekonstrukce by se měla týkat nové ledové plochy, modernizace strojovny a technologického kanálu chlazení, sněžné jámy, jejíž nové umístění zrychlí úpravu ledové plochy. Dále se týká nových mantinelů, střídaček a trestné lavice. Důležitou otázkou je, jak dopadne schválení naší rekonstrukční žádosti podané u Národní sportovní agentury a následně další kroky vedoucí k požadované rekonstrukci. Dle posledních informací budeme vyrozuměni na konci června 2022. Osobně to vidím pozitivně, ale nikdy neříkej hop…
Zimní stadion funguje převážně v období září - březen, tím však jeho provoz zdaleka nekončí. Konají se zde aktuálně nějaké sportovní či jiné akce?
Snažíme se maximálně využívat volných kapacit zimního stadionu jak v zimním období tak v letním. Po rozmrazení ledové plochy, které trvá přibližně do dubna, zahajujeme na začátku května v prostorách stadionu suchou přípravu všech mládežnických kategorií oddílu ledního hokeje a krasobruslení. Již tradičně využívá prostory Florbalová škola NMnM a rekreační hráči florbalu. V květnu letošního roku jsme na zimním stadionu spolupořádali Mistrovství ČR starších žáků ve florbale, což byla úspěšná a velice navštěvovaná akce. Dále v červnu využili prostory mladí volejbalisté v rámci Okresního finále minivolejbalu, akce proběhla také úspěšně. O letních prázdninách pořádá Spartak v prostorách stadionu pro mladé sportovce příměstský tábor. V plánu máme další sportovní i kulturní akce. Chceme nabídnout stadion široké veřejnosti.
„ Zajímavosti od podledí až k podkroví“
Hala
- výška haly cca 23,390 m
- rozměry současné ledové plochy 29,8 x 59,8 m
- rozměry rekonstruované nové ledové plochy 28 x 58 m
- kapacita hlediště - 300 míst k sezení, 1 700 míst k stání
Led
- při nástřiku ledové plochy se používá voda z řeky Metuje
- k finální tloušťce ledu je potřeba cca 30-35 nástřiků
- výška ledu v sezoně cca 40 mm (díky nerovnosti současné plochy je v některých místech rozdíl až 15 mm)
- průměrná teplota ledu při bruslení je cca -5 až -6°C
- lajnování probíhá na nastříkané vrstvě 25 mm
Rolba
- typ WM Mammoth, vyrobeno v Itálii
- elektrický pohon, rychlost 0-13 km/hod.
- zásobník na vodu s obsahem min. 1 000 litrů
- zásobník na sníh o objemu 3,7 m3 komprimovaného sněhu
- hoblovací nůž o délce 2 300 mm
- hloubka řezu při úpravě průměrně 0,2 mm