Krajská liga mužů:
23. dubna 2026
A-tým
Vladimír Vik

V příští sezóně v krajské hokejové lize

Vážení fanoušci, partneři a příznivci novoměstského hokeje, jménem vedení klubu TJ Spartak Nové Město nad Metují bychom vás rádi informovali o důležitém rozhodnutí týkajícím se dalšího směřování našeho A-týmu v sezóně 2026/2027.

Vážení fanoušci, partneři a příznivci novoměstského hokeje,

jménem vedení klubu TJ Spartak Nové Město nad Metují bychom vás rádi informovali o důležitém rozhodnutí týkajícím se dalšího směřování našeho A-týmu v sezóně 2026/2027.

Naším velkým sportovním cílem i přáním bylo poměřit síly s novými soupeři a vydat se vstříc další sportovní výzvě. Po pečlivém zvážení všech sportovních, ekonomických i organizačních okolností jsme se však rozhodli, že pro nadcházející sezónu 2026/2027 nepodáme přihlášku do 2. ligy a náš A-tým bude i nadále působit v Krajské lize mužů.

Jsme si vědomi, že toto rozhodnutí může část z vás zklamat. O to více si vážíme vaší dlouhodobé podpory, stejně jako podpory našich partnerů, kteří jsou pro fungování klubu klíčoví. Ujišťujeme vás, že jsme toto rozhodnutí neučinili lehce, ale až po odpovědném posouzení všech podstatných faktorů.

Hlavní důvody našeho rozhodnutí jsou následující:

Dlouhodobá koncepce a filozofie fungování A-týmu
Jedním ze základních pilířů naší dlouhodobé práce je důvěra ve hráče se vztahem k Novému Městu nad Metují a snaha systematicky zapojovat naše odchovance. V posledních dvou sezónách se nám tuto cestu navíc podařilo významně posílit díky úzké spolupráci mezi juniorským týmem a A-mužstvem. Výsledkem je skutečnost, že jsme v průběhu celé sezóny i play-off dokázali pravidelně zapojovat mladé hráče z naší juniorky, kteří se postupně stali pevnou součástí týmu. Zároveň vnímáme jako velmi důležité, že při současném výhledu do nadcházejících sezón existuje reálný předpoklad, že tento trend bude pokračovat i nadále a další mladí hráči budou mít možnost na tuto cestu navázat.

Případný postup do 2. ligy by s ohledem na vzdálenosti, časovou náročnost soutěže i její sportovní nároky s velkou pravděpodobností znamenal potřebu výraznější obměny kádru. Současně by bylo podstatně složitější vytvářet prostor pro postupné začleňování hráčů z juniorky. Tím bychom se začali vzdalovat cestě, kterou jsme si dlouhodobě zvolili a kterou považujeme pro náš klub za správnou.

Finanční náročnost soutěže
Rozdíl ve finanční náročnosti mezi krajskou soutěží a 2. ligou je zcela zásadní. Abychom mohli ve 2. lize hrát důstojnou roli a zároveň plnit všechny závazky, které jsou s touto soutěží spojeny, museli bychom náš současný rozpočet několikanásobně navýšit. To v tuto chvíli nepovažujeme za reálně dosažitelné.

Na základě průzkumu, analýz a provedených propočtů jsme dospěli k závěru, že běžné rozpočty klubů na provoz A-týmu ve 2. lize se pohybují přibližně v rozmezí 5 až 6 milionů korun ročně. To je v současnosti nad naše možnosti. Zároveň považujeme za fér otevřeně říci, že náš A-tým aktuálně nečerpá žádnou přímou finanční podporu ze strany města, zatímco u řady klubů ve 2. lize je běžná podpora radnic v řádu 1 až 3 milionů korun ročně, v některých případech i vyšší. I tento rozdíl výrazně ovlivňuje podmínky v soutěži a činí pro nás 2. ligu v této chvíli fakticky nedostupnou.

Kvalita krajské soutěže
Při našem rozhodování hrála významnou roli také skutečnost, že krajská soutěž Královéhradeckého a Pardubického kraje patří podle našeho názoru k nejkvalitnějším krajským soutěžím v České republice. Její formát i herní model, včetně dvou hracích dnů v týdnu, navíc v mnohém připomínají režim 2. ligy. Současně jde, pokud je nám známo, o jedinou krajskou soutěž v České republice hranou tímto způsobem. I to zcela odpovídá naší dlouhodobé strategii stavět na vlastních hráčích a systematicky zapojovat mladé hokejisty z našeho klubu.

Právě proto považujeme pokračování v této soutěži za odpovědný a koncepční krok.

Děkujeme všem fanouškům, partnerům i podporovatelům za pochopení a dlouhodobou podporu. Naší prioritou i nadále zůstává rozvoj klubu, práce s mládeží a budování silného týmu s vazbou na náš region. Věříme, že při dalším pevném dobudování celé mládežnické pyramidy a případné budoucí úpravě hracího formátu 2. ligy může být postup do vyšší soutěže znovu reálným cílem některé z dalších sezón.

Děkujeme vám za pochopení, přízeň a podporu, které si nesmírně vážíme.